Będzie mniejsza ochrona majątku dłużników?

Rzeczpospolita (2010-04-13), autor: Grażyna J. Leśniak , oprac.: GR

kwi 14, 2010

Dłużnicy nie uciekną przed fiskusem, przepisując swój majątek na współmałżonka lub inną osobę., niekoniecznie nawet z rodziny.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, takie są założenia do projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przygotowanego przez Ministerstwo Finansów.

Celem jest poprawa skuteczności postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających w sytuacji, w której zobowiązani uchylają się od wykonania obowiązków publicznoprawnych.

Jedną z propozycji jest przyspieszenie egzekucji poprzez wystawianie tytułu wykonawczego od razu na oboje małżonków. Współmałżonek zobowiązanego miałby jednak prawo wniesienia sprzeciwu. Jego oddalenie oznaczałoby ponoszenie odpowiedzialności przez małżonka osoby zobowiązanej, ale tylko z ich majątku wspólnego.

MF chce też umożliwić egzekucję należności z majątku zabezpieczonego zastawem skarbowym lub hipoteką przymusową, który przejdzie na własność innych osób. W takim wypadku egzekucja ma być prowadzona na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego na zobowiązanego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 13 kwietnia 2010 r.