Junior daje szansę

DZIENNIK WSCHODNI , autor: Krystyna Szeremeta , oprac.: GR

sty 10, 2007

Powiatowy Urząd Pracy pomaga ludziom niepełnosprawnym Junior" daje szansę. Niepełnosprawni nie muszą być skazani na bezrobocie. Przekonała się o tym spora grupa bezrobotnych. Wśród nich Marek Wepa z Wojsławic przez cztery miesiące pracował w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wojsławicach. Teraz w Gminnym Centrum Kultury.

Pracuję w wypożyczalni książek – opowiada. Jestem bardzo zadowolony. Poznałem już specyfikę pracy w opiece społecznej i kulturze .Najważniejsze jednak że nie siedzę w domu. Wepie i 19 jego kolegom w podjęciu pracy pomógł realizowany przez chełmski PUP program „Junior". W lutym a najpóźniej w marcu pracę podejmie kolejna grupa niepełnosprawnych. Wśród niepełnosprawnych jest niewielka liczba osób aktywnych zawodowo – twierdzi Danuta Cichowicz dyrektor chełmskiego PUP.

Bariery są co najmniej dwie. Jedna to lęk przed podejmowaniem ryzyka i samodzielnością, który ma wielu niepełnosprawnych. Druga to obawy pracodawców. My staramy się to zmienić. Pomóc ma program „Junior" finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Adresowany jest do niepełnosprawnych absolwentów z miasta i powiatu w wieku do 25 lat lub w przypadku absolwentów studiów wyższych do 27 lat. Na ogólną liczbę 474 niepełnosprawnych bezrobotnych 69 to osoby młode. Blisko 30 procent z tej liczby ma już za sobą staż. Bez tego programu nie miałbym najmniejszych szans na jakąkolwiek pracę – mówi Wepa. Dla niepełnosprawnych po prostu jej nie ma. Uczestnicy „Juniora" znaleźli zatrudnienie m In. w Urzędzie Miasta Chełm Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie urzędach gmin Chełm Wierzbica i Żmudź Szkole Wyższej im Bogdana Jańskiego Gminnym Centrum Kultury w Wojsławicach w handlu czy usługach. U nas w ramach programu „Junior" staż odbywały dwie osoby – mówi Teresa Wolik-Dubaj rzecznik prasowy prezydenta miasta Chełm. Kolejni stażyści m In. w ramach przygotowania zawodowego rozpoczną pracę od marca. Stażyści otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości 470 zł netto. Każdemu z nich przysługują również świadczenia rehabilitacyjne – mówi Cichowicz. W zależności od stopnia niepełnosprawności jest to kwota od 254 ,70 zł do 424, 50 zł.

Premię otrzymują też pracodawcy, którzy podpisali umowę z PUP na realizację tego programu. Jej wysokość również zależy od stopnia niepełnosprawności stażysty i waha się w granicach od 89, 91 zł do 179, 82 zł. Podczas realizacji programu osoby niepełnosprawne oraz pracodawcy mogą liczyć na pomoc doradcy zawodowego. Za tydzień 17 stycznia o godz. 10 w sali 83 odbędzie się spotkanie na temat nowych programów stażowych realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie. Adresowane jest ono przede wszystkim do pracodawców. Będzie mowa m In. o „Juniorze".