Pracodawcy zgłaszają szereg wątpliwości dotyczących Funduszu Emerytur Pomostowych

Dziennik Gazeta Prawna (2010-04-19), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

kwi 20, 2010

Konfederacja Pracodawców Polskich chce złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie emerytur pomostowych. Istnieje bowiem szereg wątpliwości dotyczących sensowności stosowania nowych przepisów.

Przedsiębiorcy nie chcą płacić dodatkowych składek do Funduszu Emerytur Pomostowych za osoby, które nigdy nie będą mogły z nich skorzystać.

Pracownicy mają wątpliwości, czy jeśli pracodawca będzie za nich opłacać składki, to czy w przyszłości faktycznie otrzymają z ZUS emerytury pomostowe. Jeśli bowiem pracownik został zatrudniony w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po wejściu w życie reformy systemu emerytalnego (1 stycznia 1999 r.), to nie będzie mógł na nią przejść. Z takiej możliwości nie będą mogły skorzystać także osoby zatrudnione na część etatu.

Pracownicy będą mogli przejść na emeryturę pomostową tylko wówczas, kiedy wykonywali pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Według MPiPS, składki muszą być płacone jednak za wszystkich pracowników, także za tych zatrudnionych na pół etatu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 kwietnia 2010 r.