W wyniku nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, od 31 marca zmienione zostały reguły liczenia i dokumentowania prawa do świadczeń z pomocy społecznej.
Wśród wprowadzonych zmian najważniejsze dotyczą art. 8. Zgodnie z jego treścią, prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje osobie samotnie gospodarującej, której miesięczny dochód ustalany na potrzeby pomocy społecznej nie przekracza 477 zł. Rodzinie zaś może zostać przyznane świadczenie, jeśli dochód na osobę w niej nie przekracza 351 zł miesięcznie.
Świadczenie może zostać również przyznane rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Warto również wspomnieć, że przepisy ustawy traktują jako dochód sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu – z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania.
Pamiętać również należy, że pod uwagę bierze się wartość dochodów netto, czyli bez uwzględnienia miesięcznych obciążeń podatkiem od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne. Przy obliczaniu kryterium dochodowego nie uwzględnia się również kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób, ponadto nie wlicza się:
– jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego,
– zasiłku celowego,
– pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty,
– wartości świadczeń w naturze,
– świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych.
Kolejne zmiany wprowadzone nowelizacją przewidują, że za osobę, która zrezygnowała z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania bezpośredniej, osobistej opieki nad długotrwale chorym członkiem rodziny, składkę na ubezpieczenie rentowe i emerytalne opłaca ośrodek pomocy społecznej.
Przepis ten określa również sytuacje, w których ośrodek nie ma obowiązku opłacania tych składek.
Więcej w Rzeczpospolitej z 19 kwietnia 2010 r.