Ubezpieczenia i świadczenia dla osób migrujących – jest rozporządzenie, nie ma formularzy

Rzeczpospolita (2010-04-19), autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

kwi 20, 2010

Jak donosi Rzeczpospolita od 1 maja pracodawcy i ubezpieczeni mogą mieć kłopot z uzyskaniem z ZUS i NFZ poświadczeń dla osób migrujących.

Wtedy wchodzą bowiem w życie nowe wspólnotowe przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Przestają obowiązywać rozporządzenia nr 1408/71 i 574/72, a nabierają mocy nr 883/2004 i 987/2009. Dzięki tym przepisom można urzeczywistnić zasadę przepływu osób, w tym pracowników i ich rodzin.

Wprowadzenie tych przepisów będzie dużym wyzwaniem. Od maja zmieniają się bowiem wszystkie formularze poświadczające prawa do ubezpieczeń i świadczeń, ale ciągle nie są one dostępne. 

– Chętnie wydam poświadczenia na nowych drukach A1, ale formularz nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE – mówi Anna Siwiecka, naczelnik w Departamencie Ubezpieczeń i Składek centrali ZUS.

– Komisja Administracyjna rekomenduje elastyczność. Trwa weryfikacja językowa dokumentów, ale potrwa jeszcze cztery – sześć tygodni. Zapewne trzeba będzie wydawać poświadczenia na starych drukach z zaznaczeniem, że chodzi o podleganie ubezpieczeniom już według nowych zasad – wyjaśnia Michał Drozdowicz z Departamentu Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego MPiPS.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 kwietnia 2010 r.