Kiedy złożyć oświadczenie o wyborze stawki liniowej?

Rzeczpospolita (2010-04-20), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

kwi 21, 2010

Wspólnicy przekształcanej spółki osobowej, którzy chcą płacić stawkę liniową, muszą uważać na przychody z odsetek.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, kłopot mogą mieć wspólnicy spółek komandytowych, które zostały przekształcone ze spółki z o.o. Wielu z nich decyduje się na wybór korzystniejszej, liniowej stawki 19 proc. zamiast standardowych 18 i 32 proc. Ustawa o PIT przewiduje, aby rozliczać się wg stawki liniowej należy złożyć w odpowiednim terminie pisemne oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego. Ci, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w trakcie roku, nie mogą tego zrobić później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Inaczej będą się rozliczać według skali.

Okazuje się jednak, że wspólnik może uzyskać pierwszy przychód, jeszcze zanim otrzyma informację, że spółka komandytowa uzyskała wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i tym samym rozpoczęła działalność.

W praktyce mogą to być odsetki naliczone na koncie bankowym. Taki przychód powstanie, zanim wspólnik poinformuje fiskusa o wyborze stawki liniowej. Oznacza to konieczność rozliczania się według stawek 18 i 32 proc., co potwierdzają interpretacje podatkowe oraz najnowsze orzecznictwo.

Zdaniem sądu, podatnik nie znając terminu wpisu spółki komandytowej do KRS, powinien wcześniej złożyć oświadczenie o wyborze stawki liniowej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 kwietnia 2010 r.