Powiaty: brakuje pieniędzy na pomoc osobom niepełnosprawnym

Dziennik Gazeta Prawna (2010-04-21), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

kwi 22, 2010

Choć powiaty dopiero w marcu podejmują uchwały w sprawie podziału takich pieniędzy na cały rok, to w wielu już teraz brakuje środków na pomoc wszystkim niepełnosprawnym. A do końca roku będą one jeszcze składać wnioski o dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego i likwidacji barier architektonicznych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Samorządy będą musiały zaostrzyć kryteria udzielania pomocy, aby wystarczyło środków dla najbardziej potrzebujących.

Powiaty zapowiadają też zaostrzenie kryteriów w udzielaniu dopłat do likwidacji barier architektonicznych. Pierwszeństwo w tym przypadku mogą mieć osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Rok 2010 nie będzie też korzystny dla niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych na otwartym rynku pracy. Od tego roku pracodawcy mieli otrzymywać takie same dofinansowania do ich pensji jak zakłady pracy chronionej. Ostatecznie nadal otrzymują oni o 30% niższe dofinansowania niż ZPChr (różnica ta w przypadku zatrudnienia osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności wynosi 535,92 zł miesięcznie).

W 2010 roku nie wzrosną też dopłaty do pensji zatrudnionych w ZPChr. W tym roku wysokość dopłat do pensji dla wszystkich niepełnosprawnych pracowników będzie obliczana na podstawie płacy minimalnej z 2009 roku (1276 zł), a nie z 2010 roku (1317 zł).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 kwietnia 2010 r.