Jak rozliczyć dochody ze sprzedaży nieruchomości

Rzeczpospolita (2010-04-21), autor: Grażyna J. Leśniak , oprac.: GR

kwi 22, 2010

Nawet cztery zeznania podatkowe będą musiały złożyć osoby które w 2009 r. sprzedały nieruchomość.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, w prawidłowym złożeniu zeznania podatkowego w tym roku sporym utrudnieniem mogą być różne zasady opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. W konsekwencji  podatnik ma do dyspozycji kilka różnych formularzy PIT, a wybór właściwego uzależniony jest od momentu nabycia nieruchomości.

Osoby, które w ubiegłym roku sprzedały nieruchomość nabytą w latach 2007 – 2008 lub w 2009 r. i nie skorzystały z obowiązujących z tego tytułu ulg podatkowych, mogą wykazać tę sprzedaż w kilku różnych zeznaniach podatkowych. Podatek można zadeklarować w PIT-36, sumując go z podatkiem naliczonym od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, a osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą ten fakt uwzględnić w PIT-36L. Sprzedaż nieruchomości można rozliczyć także na formularzu PIT-38, który przeznaczony jest do rozliczenia osiągniętych w 2009 r. dochodów z kapitałów pieniężnych.

Inaczej wygląda sytuacja tych, którzy w ubiegłym roku sprzedali nieruchomość nabytą przed 1 stycznia 2007 r. albo zbyli nieruchomość po kilku miesiącach. Ci nie mają możliwości wyboru zeznania podatkowego, w którym uwzględnią tę sprzedaż. W pierwszym wypadku oprócz zeznania, w którym rozliczą dochody z pracy, będą bowiem zobowiązani złożyć w urzędzie skarbowym także PIT-23. W drugim zaś, tj. gdy kupili mieszkanie i sprzedali w 2009 r., będą musieli przesłać fiskusowi PIT-39.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 kwietnia 2010 r.