Niższe obciążenia dla przedsiębiorców…

ŻYCIE WARSZAWY , autor: Anka , oprac.: GR

kwi 2, 2007

Od początku przyszłego roku spaść mają składki na ZUS. Ta płacona przez początkujące firmy o niecałe 20 zł, ta dla już istniejących o ponad 110.

Lansowana przez wicepremier i minister finansów Zytę Gilowską obniżka składki rentowej obejmie nie tylko pracowników, ale również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jeśli przygotowana już przez resort finansów i właśnie przesłana do konsultacji społecznych ustawa wejdzie w życie, małym firmom także zostanie nieco więcej pieniędzy w kieszeni.

Dziś ich składka na ubezpieczenia rentowe wynosi 13 proc. podstawy, czyli 207,68 zl. 1 stycznia 2008 r. stawka ma spaść do 6 proc, czyli według dzisiejszej podstawy – do 95,85 zł. Oszczędność wynosi aż 111,83 zł.

– To już jest konkretny pieniądz, ale obawiam się, że wszystkie oszczędności zostaną przejedzone przez rosnące płace – komentuje Krzysztof Rapacki, właściciel małej kwiaciarni na warszawskim Targówku.

Składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych osób prowadzących działalność gospodarczą Uzależnione są od przeciętnego wynagrodzenia. Dziś wynoszą w sumie ok. 790 zł (razem z ubezpieczeniem zdrowotnym). Po 1 stycznia 2008 r. mają spaść do ok. 680 zł, ale pod warunkiem że podstawa opodatkowania pozostanie na tym samym poziomie.

Jeśli wynagrodzenia wzrosną np. o dziesięć procent, czego domagają się związki zawodowe, składka wyniesie ok. 750 zł.

Obniżenie składki rentowej ma też dotyczyć osób rozpoczynających dopiero działalność gospodarczą. Obecnie przez dwa lata od momentu założenia firmy płacą one obniżoną składkę do ZUS – ok.-330 zł. Zmniejszenie składki na ubezpieczenie rentowe z 13 do 6 proc. przyniesie im korzyści w wysokości niecałych 20 zł.

Więcej Życie Warszawy.