Ulga meldunkowa obejmuje wartość działki

Rzeczpospolita (2010-04-23), autor: KPT , oprac.: GR

kwi 26, 2010

Osoba, której przysługuje ulga meldunkowa, nie płaci podatku nie tylko od ceny domu, ale także od wartości gruntu. Tak wynika z  wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 22 kwietnia 2010 r.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, z pytaniem zwróciła się osoba która w 2007 r. otrzymała w darowiźnie dom, a rok później go sprzedała. Nie ma wątpliwości, że przysługuje jej prawo do ulgi meldunkowej. Chciała jednak wiedzieć, czy obejmuje ona także wartość działki, na której stoi budynek. Jej zdaniem tak, dlatego, że prawo cywilne nie pozwala sprzedać domu bez działki. Jest to jedna transakcja, której nie można dzielić. Fakt, że w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT mowa jest tylko o budynku, wynika stąd, że przepis przede wszystkim określa, kiedy można skorzystać ze zwolnienia.

Sąd podkreślił, że przepis przemawia za objęciem zwolnieniem całej kwoty ze sprzedaży nieruchomości. Wyjaśnił, że przepisów regulujących ulgi i zwolnienia nie można interpretować rozszerzająco. Zdaniem WSA nie można do celów podatkowych sztucznie oddzielić sprzedaży domu od zbycia gruntu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 kwietnia 2010 r.