O tym, czy od dochodów uzyskanych za granicą należy się podatek także w Polsce, decyduje rodząj umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z danym krajem.
Dlatego każdy, kto uzyskał dochody za granicą, musi przede wszystkim ustalić, która z tych metod się do nich odnosi. Urząd skarbowy, a przynajmniej każda izba skarbowa, powinny udzielić tej podstawowej informacji, jeśli się powie, o jaki kraj chodzi i jakiego rodzaju dochody się w nim uzyskało.
Urzędowa wiążąca wykładnia przepisów związanych z rozliczaniem dochodów uzyskanych za granicą do urzędów ani izb skarbowych nie należy. Jeśli więc jakieś kwestie budzą wątpliwości, o wykładnię musimy się zwrócić bezpośrednio do Ministerstwa Finansów.
Pewne zasady się powtarzają.
Choć unormowania poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą się znacznie różnić, pewne zasady się w nich powtarzają. Powstaje w rezultacie mozaika przepisów, w której trudno się rozeznać.
Tak naprawdę wystarczy jednak znać umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą z krajem, w którym się pracuje, studiuje itd., a dokładniej jej przepisy odnoszące się do opodatkowania danego rodzaju dochodów.
Więcej Rzeczpospolita.