Świadczenia dla niepełnosprawnych wciąż otrzymują zdrowe osoby

Dziennik Gazeta Prawna (2010-05-12), autor: Łukasz Guza , oprac.: GR

maj 13, 2010

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, 9,7 proc. formalnie niepełnosprawnych nie odczuwa żadnych ograniczeń sprawności. Mimo to korzystają oni m.in. z rent, dofinansowania do pensji (jeśli pracują) lub założenia własnej firmy.

Tak wynika z Ogólnopolskiego Badania Osób Niepełnosprawnych przeprowadzonego przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej (SWPS) i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Wykazały one wadliwość systemu orzekania o niepełnosprawności. Jak również katastrofalny brak wiedzy o tym jak ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności i jaka pomoc przysługuje osobom niepełnosprawnym.

Aż 48 proc. rodzin, których co najmniej jeden członek jest osobą niepełnosprawną, nigdy nie korzystało z żadnych form wsparcia. Tylko 8 proc. ankietowanych korzystało z pomocy na zatrudnienie, a aż 46 proc. twierdzi że nie może pracować, bo tak wynika z orzeczenia. Nic dziwnego więc, że tylko 24 proc. respondentów badania jest aktywnych zawodowo.

Szansą dla osób niepełnosprawnych jest edukacja. Pracę znalazła blisko połowa 47 proc. niepełnosprawnych magistrów oraz co trzeci niepełnosprawny z wykształceniem średnim technicznym. Dla porównania pracuje tylko 16 proc. osób, które nie posiadają żadnego wykształcenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 maja 2010 r.