Już za rok paragon od dentysty

Rzeczpospolita (2010-05-14), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

maj 16, 2010

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących, kasy będą musieli instalować prawnicy (poza notariuszami), lekarze oraz podmioty świadczące usługi w zakresie kultury i sportu. Paragony będą też wydawać firmy świadczące usługi rachunkowo-księgowe, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, pogrzebowe oraz detektywistyczne i ochroniarskie – czytamy w Rzeczpospolitej.

Obowiązek zainstalowania kasy ma ciążyć na firmie, której roczne obroty detaliczne przekraczają 40 tys. zł. Dla nowych podmiotów limit nadal ma wynosić 20 tys. zł.

Bez zmian pozostanie katalog czynności, które bezwzględnie zobowiązują do zainstalowania kasy (np. sprzedaż alkoholu, papierosów, nagranych płyt CD i DVD).

Firmom, które będą instalowały urządzenia fiskalne, przysługuje ulga z tytułu ich zakupu, która zależy od terminowego rozpoczęcia ewidencjonowania i właściwego zgłoszenia kas w urzędzie skarbowym. Jeśli dopełnią formalności, to fiskus zwróci im 90 proc. ceny netto zakupu kasy (nie więcej niż 700 zł).

Firmy mają rok na przygotowanie się do nowych obowiązków. Zwolnienia mają przestać obowiązywać 1 maja 2011 r.

Pobierz projekt rozporządzenia »

Więcej w Rzeczpospolitej  14 maja 2010 r.