Premier obiecuje emerytom i rencistom…

DZIENNIK ELBLASKI , autor: Autor Nieznany , oprac.: GR

kwi 2, 2007


Premier obiecuje emerytom i rencistom

Od przyszłego roku emerytury i renty będą corocznie waloryzowane zapowiedział w piątek premier Jarosław Kaczyński. Szef rządu powiedział, że emeryci i renciści to grupa, która w ostatnich latach została szczególnie uderzona" przez pozbawienie prawa do corocznej waloryzacji jej głównych dochodów, czyli rent i emerytur. I my to prawo postanowiliśmy przywrócić (…) Będziemy mieli do czynienia ponownie z coroczną rewaloryzacją rent i emerytuj…). To będzie inflacja plus 20 procent wzrostu plac

tak jak zapowiadaliśmy powiedział premier. Pozwala na to m.in. dobra sytuacja gospodarcza dodał. Premier wyjaśnił, że decyzja o przywróceniu corocznej waloryzacji zapadła po uzgodnieniu z wicepremier, minister finansów Zytą Gilowską. Dodał, że Gilowska użyła sformułowania:. Będziemy pluć krwią, ale damy. Realny wzrost wynagrodzeń, dla emeryta, rencisty uzyskującego najniższe świadczenie emerytalno-rentowe w wysokości 523 zl i 69 gr wzrośnie od marca 2008 r. o co najmniej 24 zl.

Premier pytany, ile wyniesie przeciętne świadczenie po waloryzacji, powiedział, że nie jest to jeszcze wyliczone. Dodał, że obecnie średnie świadczenie emerytalno-rentowe wynosi około tysiąca dwustu złotych i w przyszłym roku wzrośnie o pięć, sześć procent.

Więcej Dziennik Elbląski.