Pożyczka dla wspólnika bez obciążeń podatkowych

Rzeczpospolita (2010-05-31), autor: Kpt , oprac.: GR

cze 1, 2010
Zawarta przez spółkę umowa pożyczki dla wspólnika lub członka zarządu jest zwolniona od VAT. Nie podlega też podatkowi od czynności cywilnoprawnych – czytamy w „Rzeczpospolitej”

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 maja 2010 r. Z wnioskiem o interpretację zwróciła się spółka, która na początku 2010 r. udzieliła pożyczki jednemu ze wspólników oraz prezesowi zarządu. Zapytała więc, czy są one obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Izba Skarbowa potwierdziła, że zawarcie takiej umowy nie jest nim opodatkowane. Wynika to z art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nim podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT albo od tego podatku zwolniona. Tymczasem z innej odpowiedzi udzielonej tej spółce wynika, że opisana pożyczka jest zwolniona od VAT na podstawie załącznika nr 4 do ustawy o VAT.


Izba skarbowa wyjaśniła, że z art. 2 pkt. 4 ustawy o PCC wynika ogólna zasada, zgodnie z którą podatkowi temu podlegają wyłącznie czynności podejmowane w ramach obrotu nieprofesjonalnego. Transakcje, w których uczestniczą podmioty gospodarcze, są natomiast objęte VAT.

Więcej w Rzeczpospolitej z 31 maja 2010 r.