Urząd będzie weryfikował wniosek przez pół roku…

Rzeczpospolita , autor: Grażyna J. Leśniak , oprac.: GR

kwi 3, 2007

Nie wiadomo, czy o częściowy zwrot podatku może ubiegać się tylko osoba, która sprowadziła do Polski auto z UE. Bo może także ten, kto odkupił je w kraju i zapłacił akcyzę w cenie.
 
Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w projekcie ustawy o zwrocie akcyzy zapłaconej z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Dotarła do niego Rz".

Brak wyraźnego określenia, kto j est uprawniony do zwrotu, nie ułatwi życia tym, którzy takie auta sprowadzili do Polski po i maja 2004 r., ani samym celnikom, którzy wnioski o zwrot będą weryfikować. I to nie tylko dlatego, że sprowadzane auta mogły nawet kilkakrotnie zmienić właściciela.

– Mechanizm zaproponowany przez ministerstwo pozwala ubiegać się o zwrot akcyzy praktycznie każdej z tych osób, ale otrzyma go tylko szczęśliwy posiadacz dowodu zapłaty akcyzy. I wcale nie musi to być podatnik – powiedział nam Jerzy Martini, doradca podatkowy z kancelarii Baker & McKenzie.

Problematyczna może też być propozycja ustalania zwrotu z uwzględnieniem średniej wartości rynkowej samochodu obowiązującej na rynku krajowym w miesiącu zapłaty akcyzy, a przy imporcie samochodu (z krajów spoza Unii) – średniej ceny samochodu zarejestrowanego w Polsce oraz przybliżonego stanu technicznego. Będzie to trudne, wręcz niemożliwe do sprawdzenia, jeśli od sprowadzenia samochodu minęły trzy lata, a auto zmieniło już właściciela.

Więcej Rzeczpospolita.