Kiedy można odliczyć zryczałtowany zwrot VAT z faktury dla rolnika

Rzeczpospolita (2010-06-07), autor: Marcin Szymankiewicz , oprac.: GR

cze 8, 2010

Nabywca produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, będący czynnym podatnikiem VAT, ma obowiązek wypłacić mu tzw. zryczałtowany zwrot VAT. Ten podatek może sobie potem odliczyć, ale po spełnieniu warunków określonych w przepisach – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia dziennik, stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 6% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu. Kwota zryczałtowanego zwrotu wynika z faktury VAT RR, wystawianej przez nabywcę produktów rolnych zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT. Faktura ta wystawiana jest w dwóch egzemplarzach, przy czym jej oryginał otrzymuje dostawca, a kopię zachowuje nabywca produktów rolnych. Rolnik ryczałtowy jest natomiast zwolniony z obowiązku wystawiania faktur.

Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Cytując za Rzeczpospolitą, zryczałtowany zwrot podatku, wykazany na fakturze VAT RR, jest traktowany jako podatek naliczony. Zwiększa kwotę podatku naliczonego, o której mowa w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty. Ale muszą być łącznie spełnione następujące warunki, wymienione w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT:

1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną,

2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z nabywcą określającą dłuższy termin płatności,

3) w dokumencie stwierdzającym zapłatę należności za produkty rolne zostały podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego zapłatę.

Warunkiem odliczenia zryczałtowanego zwrotu VAT jest zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zwrotu, na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego.
Zapłata musi nastąpić nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu. Jednak jeżeli rolnik ryczałtowy zawrze z nabywcą umowę określającą dłuższy termin (jak to jest zazwyczaj w umowach kontraktacji), to zapłata należności nie musi być zrealizowana w ciągu 14 dni, lecz w terminie wynikającym z zawartej umowy.

Dla odliczenia kwoty zryczałtowanego zwrotu nie jest istotne, kiedy wystawiono fakturę VAT RR, a jedynie kiedy (w którym miesiącu) wydano dyspozycję przekazania środków pieniężnych na konto rolnika ryczałtowego.
 
Powiększenie podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot wynikający z faktury VAT RR nie wchodzi w grę, jeżeli zapłata należności nastąpiła gotówką do ręki sprzedawcy. Natomiast z uwagi na to, że ustawa o VAT nie określa wprost w jaki sposób ma zostać dokonana zapłata na rachunek bankowy (gotówką czy przelewem), niektóre organy podatkowe akceptują, że warunek zapłaty na konto bankowe zostanie zachowany, gdy należność wobec rolnika zostanie uregulowana gotówką wpłaconą w banku bezpośrednio na rachunek rolnika ryczałtowego.

Zawierane z rolnikami ryczałtowymi umowy kontraktacji mogą przewidywać płatności ratalne. 

Jeżeli w umowie z rolnikiem ryczałtowym postanowiono, że gdy ostatni dzień terminu zapłaty za zobowiązanie z faktury przypada na sobotę lub niedzielę i święto, to za ostatni dzień terminu strony uważają następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy; zapłata w tym dniu nie uchybia wymogom zawartym w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT. 

Wymóg rozliczeń za pomocą rachunku bankowego nie ma zastosowania do tej części należności z tytułu dostaw produktów rolnych, które zostaną skompensowane z należnościami z tytułu dostawy towarów i usług na rzecz rolnika ryczałtowego

Warunek zapłaty na rachunek bankowy rolnika dotyczy tylko tej części należności, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 7 czerwca 2010 r.