Jeśli postępowanie sądowe wykaże, że wypłacone odszkodowanie było za wysokie, przedsiębiorca może dochodzić odzyskania wypłaconych kwot.
Rzeczpospolita informuje, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi przy pracy skutkującemu stałym lub długotrwałym uszczerbkiem na zdrowiu, należy się jednorazowe odszkodowanie.
Do wypłacenia odszkodowania z ZUS może dojść po stosunkowo długim czasie – po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, a wysokość takiego odszkodowania jest ustalana na podstawie określonych w ustawie zasad.
Występując z pozwem o odszkodowanie na drodze cywilnej, pracownik ma możliwość uzyskania wyższej kwoty pokrywającej dodatkowo szkody związane np. z pogorszeniem się sytuacji materialnej na skutek odniesionych obrażeń w stosunkowo krótkim czasie.
Jednak z uwagi na fakt, iż roszczenia wobec pracodawcy mają charakter uzupełniający w stosunku do świadczeń wypłacanych przez ZUS, pracodawca powinien wnosić o zawieszenie postępowania do czasu ustalenia wymiaru świadczeń z ZUS, gdyż ewentualne ustalenie wysokości uzupełniającego odszkodowania od pracodawcy możliwe będzie dopiero po dokonaniu takiego wymiaru.
Gdyby jednak doszło do wydania prawomocnego wyroku, a następnie ostatecznego ustalenia wysokości odszkodowania wypłacanego przez ZUS, wydaje się możliwe żądanie przez pracodawcę częściowego zwrotu wypłaconych na podstawie ewentualnego orzeczenia sądowego na rzecz pracownika kwot na mocy przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.
Więcej w Rzeczpospolitej z 9 czerwca 2010 r.