Jak rozliczać korepetycje jako działalność oświatową wykonywaną osobiście, a nie w ramach firmy?
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, korepetycje, można realizować w ramach działalności: gospodarczej, wówczas trzeba zarejestrować tę działalność w urzędzie gminy na druku EDG-1 lub wykonywanej osobiście, na podstawie umów-zleceń lub umowy o dzieło. Ten drugi rodzaj jest przewidziany tylko dla osób, które nie trudnią się udzielaniem korepetycji w sposób stały i zorganizowany.
Udzielanie korepetycji na podstawie umów-zleceń, przysporzy obowiązków uczniowi. W takiej sytuacji to korzystający z korepetycji, jako zleceniodawca, musiałby:
– zgłosić swojego korepetytora do ZUS, obliczać i odprowadzać za niego składki, składać za niego imienne raporty miesięczne i deklaracje rozliczeniowe,
– obliczać i odprowadzać za niego do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy, a po zakończeniu roku sporządzić i wysłać PIT-11 (chyba, że usługi wchodzą w zakres działalności gospodarczej korepetytora).
Uczeń byłby zobowiązany do sporządzania co miesiąc imiennych raportów miesięcznych ZUS RCA lub ZUS RZA i deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA.
Pod tym względem wygodniejsza byłaby z pewnością umowa o dzieło, bo od niej nie ma składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Udzielając korepetycji na podstawie umów-zleceń lub o dzieło, nie będzie mógł wybrać karty podatkowej jako formy rozliczania się z fiskusem.
Rezygnując z działalności gospodarczej, korepetytor nie miałby też prawa do wyboru podatku liniowego w wysokości 19 proc. dochodu, ale tu może nie byłoby czego żałować. Podatek liniowy pozbawia bowiem możliwości korzystania z większości ulg i staje się opłacalny dopiero wtedy, gdy roczne dochody przekraczają 85 528 zł.
Udzielającemu korepetycji pozostałoby więc rozliczanie się z fiskusem na zasadach ogólnych (według skali podatkowej: 18 proc. i 32 proc). W trakcie roku wszystkich tych obliczeń dokonywałby za niego jego uczeń (przy obliczaniu 18-proc. zaliczki na podatek), a po zakończeniu roku swój dochód musiałby już wyliczyć sam korepetytor.
Więcej w Rzeczpospolitej z 18 czerwca 2010 r.