Długi małżonka sprzed rozwodu trzeba będzie uregulować

Rzeczpospolita (2010-06-17), autor: Łukasz Sitek , oprac.: GR

cze 21, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, w myśl art. 29 ordynacji podatkowej, w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.

Jak informuje dziennik, przepis ten nie daje zatem prawa wierzycielowi podatnika do zaspokojenia się z majątku osobistego jego małżonka, ograniczając odpowiedzialność tego ostatniego za dług małżonka wyłącznie do majątku wspólnego.

Małżonek może uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe współmałżonka, jeśli w odpowiednim czasie zadba o małżeńską umowę majątkową. Ordynacja podatkowa mówi, że skutki prawne ograniczenia, zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań podatkowych powstałych przed dniem:

– zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej,

– zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu,

– ustania wspólności majątkowej w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka,

– uprawomocnienia się orzeczenia sądu o separacji.

Zgodnie z art. 110 ordynacji podatkowej rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Odpowiada jednak tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym. To samo jest w przypadku separacji.

Były małżonek odpowiada tylko za zaległości podatkowe byłego męża czy byłej żony z tytułu zobowiązań powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Odpowiada za zaległości podatkowe małżonka powstałe w związku z pełnieniem przez niego funkcji płatnika lub inkasenta oraz odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi powstałymi po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie. Odpowiedzialność byłego małżonka ograniczona jest kwotowo. Wysokość egzekwowanych od niego zobowiązań nie może przewyższać wartości jego udziału w majątku wspólnym, niezależnie od tego, jak duże jest zadłużenie byłego małżonka.

Z wyroku WSA w Gliwicach z 31 lipca 2006 r. (I SA/Gl 15/06) wynika, że art. 110 § 1 ordynacji podatkowej nie ma zastosowania do rozwiedzionych małżonków ponoszących solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe wynikającą z mocy prawa wskutek wspólnego opodatkowania ich dochodów w czasie trwania związku i istnienia wspólnoty majątkowej na podstawie art. 6 ust 2 ustawy o PIT.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 czerwca 2010 r.