Jak przedsiębiorca rozlicza się z opłat za korzystanie za środowiska

Rzeczpospolita (2010-06-22), autor: Łukasz Kuligowski , oprac.: GR

cze 23, 2010

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że są zobowiązani do uiszczania opłat za korzystanie ze środowiska. Tymczasem wystarczy, że w firmie są samochody służbowe, wózki widłowe lub kotłownia, by powstał obowiązek rozliczania się z korzystania ze środowiska.
 
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, obowiązek płacenia za korzystanie ze środowiska powstaje w przedsiębiorstwach, które w jakikolwiek sposób emitują gazy lub pyły do powietrza czy wprowadzają do ziemi. Podobne obowiązki mają także ci, którzy prowadzą działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także osoby prowadzące indywidualną praktykę lekarską. Muszą oni naliczyć należne opłaty i wpłacić je na konto właściwego marszałka województwa.

W większości przypadków za korzystanie ze środowiska należy się rozliczyć do 31 lipca każdego roku za pierwsze pół roku wpływu na środowisko. Za kolejne sześć miesięcy rozliczenie powinno nastąpić do 31 stycznia kolejnego roku.

Za korzystanie ze środowiska nie trzeba się rozliczać, jeżeli firma na potrzeby swojej działalności pobiera wodę z wodociągu miejskiego, a ścieki odprowadza do kanalizacji.
Zwolnieni z obowiązku płacenia za korzystanie ze środowiska są też ci przedsiębiorcy, dla których opłata środowiskowa nie przekroczy 400 zł w danym półroczu. Jednak w takim przypadku w dalszym ciągu istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji oraz przedstawiania co pół roku sprawozdania o wpływie działalności na środowisko marszałkowi województwa.

Dokumentacja związana z danymi dotyczącymi korzystania ze środowiska musi być prowadzona na specjalnych formularzach. Przedsiębiorca, który w wyniku swojej działalności wprowadza gazy lub pyły do powietrza, musi prowadzić ewidencję określającą ilość i rodzaj spalanego paliwa przez poszczególne rodzaje pojazdów czy ilość i rodzaj opału spalanego w kotłowniach..

Jeżeli firma pobiera wodę, to przekazuje informacje marszałkom województw o ilości i jakości pobranej wody powierzchniowej oraz podziemnej, a także na jakie cele została przeznaczona pobrana woda. Przedsiębiorca, który wprowadza do wody lub ziemi ścieki, podaje informacje dotyczące ich ilości, stanu oraz składu. W przypadku wód opadowych i roztopowych informuje się także o wielkości terenu, z którego odprowadzane są te wody, oraz o rodzaju tego terenu i sposobie jego zagospodarowania.

Opłaty środowiskowe należy uiszczać, gdy firma wykorzystuje w swojej działalności wodę podziemną lub powierzchniową.

Cytując za Dziennikiem Gazetą Prawną: nie trzeba płacić opłat środowiskowych za pobór wody przy chowie lub hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych – jeśli pobór ten oraz odprowadzenie wykorzystanej wody są zgodne z pozwoleniem. Nie trzeba się rozliczać z wody powierzchniowej do nawadniania użytków rolnych i gruntów leśnych. Oczywiście nie trzeba naliczać opłat także za wodę pochodzącą z odwodnienia gruntów, obiektów lub wykopów budowlanych i zakładów górniczych. Ponadto przedsiębiorcy nie muszą naliczać opłat, także gdy wodę kupują od wodociągów.

Przedsiębiorcy powinni płacić także za emisję do środowiska substancji w przypadku działalności związanej z lakierowaniem samochodów czy spawaniem metalowych elementów. Wielkość emisji w przypadku lakierowania pojazdów można określić na podstawie pomiarów przeprowadzonych na źródle emisji.

Jeżeli w firmie jest kotłownia, w której są piece na węgiel, koks, olej opałowy czy gaz, to także powstaje konieczność płacenia za korzystanie ze środowiska. Wysokość opłaty zależy od paliwa, na jakie jest dany piec. Inne są stawki za zanieczyszczenia z kotłów węglowych, a inne z tych na olej opałowy.

W trakcie przeładunku paliw również dochodzi do ich emisji do środowiska. Dlatego tu również istnieje obowiązek naliczania i uiszczania opłat środowiskowych.
 
Wiele firm nie płaci za korzystanie ze środowiska, a mobilizuje je do tego dopiero kontrola inspekcji ochrony środowiska, w wyniku której na przedsiębiorcę nakładany jest obowiązek uiszczenia opłat wraz z odsetkami. Jeżeli przedsiębiorca nie złożył ewidencji i nie uiścił opłaty za 2009 rok i 2008 rok, to musi skorzystać ze stawek określonych przez ministra środowiska na te lata. Co roku ulegają one zmianie, dlatego nawet w przypadku identycznego wpływu na środowisko wysokość opłat będzie się różnić.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 czerwca 2010 r.



„Eko Opłaty” – ewidencja opłat za korzystanie ze środowiska

zobacz więcej »