O możliwościach telepracy wie w Polsce ponad 80% pracowników i pracodawców. O telepracy wiedzą więcej pracownicy niż kadra zarządzająca.
Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, prawa i obowiązki telepracowników oraz pracodawców zatrudniających w tej formie zostały już uregulowane i wprowadzone do kodeksu pracy. Pracodawcy jednak boją się, że telepracownik nie będzie efektywny ze względu na utrudnioną kontrolę jego pracy. Obawy wynikają z tego, iż w Polsce za mało mówi się o zaletach tej formy zatrudnienia.
Jak donosi „DGP” w ramach projektu „Telepraca – nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwie” PARP chce uświadomić przedsiębiorcom, że praca na odległość może przynieść firmie oszczędności. Chodzi o pokazanie narzędzi, które pomogą pracodawcom odpowiednio dostosować firmę, a następnie rozsądnie wykorzystać tę zmianę.
Te działania mają przełamać stereotypy i zachęcić do wykorzystania pracy zdalnej w firmach.
W ramach projektu na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone dofinansowane szkolenia, w których weźmie udział co najmniej 2 tys. właścicieli firm i pracowników oraz świadczone będą usługi doradcze.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 czerwca 2010 r.