Zawieszenie działalności gospodarczej

Rzeczpospolita (2010-07-05), autor: Zofia Jóźwiak , oprac.: GR

lip 6, 2010

Zawieszenie, a także wznowienie działalności gospodarczej jest możliwe na pisemny wniosek przedsiębiorcy.  Przedsiębiorca składa jedynie zgłoszenie w zakresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Do tego dołącza oświadczenie, że nie zatrudnia pracowników (etatowo) – czytamy w Rzeczpospolitej.

Przepisy szczegółowo określają, jakie działania może lub nawet musi prowadzić przedsiębiorca w czasie zawieszenia firmy, a jakie są absolutnie niedozwolone. Zgodnie z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie wolno w tym czasie wykonywać działalności gospodarczej i uzyskiwać bieżących przychodów. Może natomiast dokonywać czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (remont obiektu, przeprowadzka).

Przedsiębiorca w trakcie zawieszenia może nadal prowadzić rozmowy biznesowe, negocjować w sprawie kontraktów, a także utrzymywać stronę firmową w Internecie. Wolno mu też przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia, musi też regulować zaległe zobowiązania. Dozwolona jest sprzedaż własnych środków trwałych i wyposażenia.

Najkrócej działalność można zawiesić na miesiąc, a najdłużej na 24 miesiące. Wznowienia dokonuje się na wniosek przedsiębiorcy.

W tym czasie wolno też podjąć pracę. Jednak ZUS i urzędy skarbowe dokładnie sprawdzą, czy przypadkiem praca na zlecenie, tego samego rodzaju jak ta, którą wykonywała firma, nie jest tylko próbą obejścia przepisów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 5 lipca 2010 r.