Budżet zadaniowy w 2011 roku?….

Rzeczpospolita , autor: Elżbieta Glapiak , oprac.: GR

kwi 4, 2007

Budżet zadaniowy w 2011 roku

Budżet państwa w ciągu najbliższych trzech lat będzie układany w sposób tradycyjny i zadaniowy

W Kancelarii Premiera powstał projekt ustawy o finansach publicznych, który wprowadzi układ zadaniowy do planowania wydatków państwa.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska przedstawi dziś projekt tej ustawy. Zgodnie z jej zapisami w najbliższych latach zniknąć mają wszystkie gospodarstwa pomocnicze, niektóre agencje i fundusze.

Zmianę zapisów dotyczących wydawania publicznych środków wzięła na siebie Teresa Lubińska, minister w Kancelarii i Premiera.

Zgodnie z nowymi przepisami samorządy i wszystkie instytucje wydające publiczne pieniądze będą musiały przygotować uzasadnienie dla takiego, a nie innego przeznaczenia środków wyjaśniła Teresa Lubińska.

Budżet na 2008 rok ma być opracowany zgodnie z tradycyjną metodologią, ale w uzasadnieniu ma się już znaleźć układ zadaniowy. Na kolejny rok zgodnie z planami minister Lubińskiej plan wydatków byłby już rozpisany w szerszej wersji. Każda złotówka byłaby podporządkowana określonemu zadaniu.

Taki dualizm budżetowy funkcjonowałby przez najbliższe trzy lata mówi minister. Jeśli wszystko będzie przebiegało bez przeszkód, od 2011 roku w Polsce funkcjonowałby już tylko budżet zadaniowy. Minister Lubińska zapewnia, że taki układ sprzyjać będzie racjonalizacji i przejrzystości w wydawaniu publicznych złotówek.

Więcej Rzeczpospolita.