Niezależnie od tego, czy to firma czy też ZUS wypłaca zasiłek, za czas niezdolności do pracy spowodowany chorobą, podstawą do jego uzyskania jest zwolnienie lekarskie – informuje Rzeczpospolita.
Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego bez względu na to, czy zasiłek wypłaca przedsiębiorca czy ZUS jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Dopuszczalne jest także sporządzenie kserokopii formularza ZUS ZLA, którą za zgodność z oryginałem powinien potwierdzić lekarz.
Zaświadczenie lekarskie zawiera ważne informacje o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość. Jeżeli obejmuje okres, za który ubezpieczonemu przysługuje wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS po wypłaceniu wynagrodzenia lub zasiłku płatnik przekazuje zaświadczenie lekarskie do ZUS. Natomiast w aktach pozostawia potwierdzoną kopię tego zaświadczenia.
Do wypłaty zasiłku przez ZUS niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników, albo ZUS Z-3a – dla pozostałych ubezpieczonych.
Wypłata zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. wymaga przedłożenia dodatkowo odrębnych zaświadczeń wymienionych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Natomiast w przypadku wypłaty przez ZUS zasiłku za okres po ustaniu ubezpieczenia oświadczenie składane jest na druku ZUS Z-10.
W przypadku orzeczenia niezdolności do pracy za granicą, konieczne jest przetłumaczenie na język polski zaświadczenia zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza. Wymóg przetłumaczenia nie dotyczy zaświadczeń wystawionych na terytorium państw Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
Więcej w Rzeczpospolitej z 13 lipca 2010 r.