Pozwy zbiorowe

Polskie Radio (2010-07-19), autor: Polskie Radio , oprac.: GR

lip 19, 2010

Wchodzi w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Nowe przepisy pozwalają występować konsumentom z pozwami zbiorowymi przeciwko firmom. Z takiej możliwości będą mogły skorzystać także grupy firm poszkodowanych na przykład w wyniku zmowy cenowej. Roszczenie będzie można skierować nie tylko w stosunku do przedsiębiorcy, ale także wobec gminy czy skarbu państwa.

Które branże będą najbardziej narażone na pozwy?

– Instytucja pozwów zbiorowych najbardziej nadaje się do dochodzenia roszczeń od producentów i usług masowych. Z badań, które zostały zrobione jeszcze przed wejściem w życie ustawy wynika, że sektorami najbardziej narażonymi na jej skutki są sektor bankowy, farmaceutyczny, ubezpieczeniowy – mówi Sebastian Pabian z kancelarii CMS Cameron McKenna.

Ustawa znajdzie w szczególności zastosowanie tam gdzie roszczenie jest łatwe do wyliczenia, dlatego że zgodnie z przepisami – aby wnieść pozew zbiorowy – wszyscy członkowie grupy będą musieli ujednolicić wysokość swoich roszczeń.

Dlatego też jeżeli wszystkie osoby poniosły szkodę o takiej samej lub podobnej wysokości to ujednolicić takie roszczenia będzie bardzo łatwo. Takie sytuacje głównie występują w przypadku nadpłaty za rachunki lub w innych podobnych tego typu sytuacjach – tłumaczy Sebastian Pabian. 

przeczytał cały artykuł »