Kiedy ulga rehabilitacyjna

Rzeczpospolita (2010-07-21), autor: MPA , oprac.: GR

lip 22, 2010

Osoby niepełnosprawne mogą bez ograniczeń odliczać m.in. wydatki na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb lub na sprzęt do rehabilitacji. – czytamy w Rzeczpospolitej. Tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 16 104.

Według ministerstwa obowiązujące preferencje dostatecznie uwzględniają trudną sytuację tych osób. Minister przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy o PIT mogą one odliczyć od dochodu wydatki na cele rehabilitacyjne oraz cele związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Chodzi o opłaty poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub mającego na utrzymaniu taką osobę.

Katalog tych wydatków został określony w art. 26 ust 7a ustawy o PIT. Zalicza się do nich m.in. nakłady na adaptację i wyposażenie mieszkań, przystosowanie pojazdów oraz na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu do rehabilitacji, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Odpis przysługuje także min. na zakup materiałów szkoleniowych i odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym.

Pobierz pełną odpowiedź Ministerstwa Finansów »

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 lipca 2010 r.