Jak rozliczyć import usług pośrednictwa w rezerwacji noclegów u podatnika niezarejestrowanego

Dziennik Gazeta Prawna (2018-08-20), autor: Tomasz Krywan , oprac.: GR

sie 20, 2018
Osoba fizyczna niezarejestrowana jako czynny podatnik VAT wynajmuje dwa apartamenty. Osoba ta otrzymuje faktury za pośrednictwo od booking.com. Czy powinna rozliczać VAT na podstawie tych faktur? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – na gruncie VAT obowiązuje szersza niż na gruncie innych przepisów definicja działalności gospodarczej (zob. art. 15 ust. 2 ustawy o VAT). W konsekwencji działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest nawet wynajmowanie i wydzierżawianie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego (interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 listopada 2017 r., nr 0112-KDIL2-3.4012.397.2017.2.ZD). Powoduje to, że z tytułu wynajmu przedmiotowych apartamentów osoba fizyczna, o której mowa w.w., jest podatnikiem VAT (korzystającym zapewne z tzw. zwolnienia podmiotowego).
Mając to na uwadze, wyjaśnić należy, że niekiedy w związku z nabywaniem usług przez podatników VAT dochodzi do tzw. importu usług. Ustawodawca importem usług nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia usługi nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi – zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
W świetle powyższego warunki wystąpienia importu usług są w przedstawionej sytuacji spełnione, tj. podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju nabywa odpłatne usługi pośrednictwa w rezerwacji noclegów, których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT), od zagranicznego podatnika nieposiadającego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Powoduje to, że nabywanie przedmiotowych usług pośrednictwa stanowi dla podatnika, o którym mowa, import usług. Warto przypomnieć, że art. 28b ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
W celu rozliczania importu usług, o którym mowa, podatnik ten jest obowiązany – w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy – składać deklaracje VAT-9M (zob. art. 99 ust. 9 ustawy o VAT). W tym dokumencie powinien być wykazany podatek VAT z tytułu importu usług obliczony według stawki 23 proc. (stawki właściwej w Polsce dla usług pośrednictwa w rezerwacji noclegów). Uwaga! Od 1 lipca zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra finansów z 18 kwietnia 2018 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz.U. 2018 poz. 856). Nowe wersje druków VAT-9M, VAT-7 i VAT-8 wprowadzone tym rozporządzeniem trzeba stosować już do rozliczenia miesiąca lipca 2018 r. Z kolei nowy druk VAT-7K stosować należy począwszy od rozliczenia za trzeci kwartał 2018 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 sierpnia 2018 r.