.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

PFRON dofinansuje zakup skutera

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-05), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

W tym roku osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi będą mogły skorzystać z nowych form wsparcia w ramach programu „Aktywny samorząd”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy na niego prawie 147 mln zł – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Program jest realizowany bezpośrednio przez powiaty i samorządy wojewódzkie. Co do zasady jego celem jest pomoc dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w likwidacji barier transportowych, ograniczeń w dostępie do informacji i komunikacji międzyludzkiej oraz barier w poruszaniu się. Jednocześnie zarząd funduszu określa co roku, jakie działania są z niego finansowane oraz ile wynosi maksymalna kwota wsparcia (wymagany jest wkład własny). W tym roku nowością w porównaniu do poprzednich edycji programu będzie możliwość uzyskania przez osoby niepełnosprawne ruchowo dopłaty do zakupu skutera elektrycznego (do 5 tys. zł) lub dodatkowego napędu elektrycznego do ręcznego wózka inwalidzkiego.

Dodatkowo w br. przewidziane są: dofinansowanie dla osób niesłyszących do kursu i egzaminu na prawo jazdy kategorii B, dostosowanie samochodu do ich potrzeb oraz zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania (do tej pory z tej formy wsparcia mogły skorzystać tylko osoby niepełnosprawne ruchowo). Osoby głuche będą mogły np. wyposażyć auto w urządzenie wykrywające sygnał dźwiękowy pojazdu uprzywilejowanego i ostrzegające kierowcę za pomocą wskaźnika optycznego czy aplikację pozwalającą porozumiewać się z pasażerami poprzez wiadomości tekstowe. Dofinansowaniu będzie też mógł podlegać koszt szkolenia z obsługi nowego sprzętu.

Ponadto „Aktywny samorząd” obejmuje wsparcie dla osób niepełnosprawnych w zdobyciu wyższego wykształcenia. W tym przypadku mogą otrzymać dofinansowanie na opłacenie czesnego (do 3000 zł) oraz pokrycie innych wydatków związanych z podjęciem nauki (1000 zł).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-05 10:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.