.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

PIT od skarbówki nie zawsze będzie ostateczny

Dziennik Gazeta Prawna (2019-02-11), autor: Magdalena Majkowska, oprac.: GR

W najbliższy piątek 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa po raz pierwszy udostępni podatnikom wypełnione zeznania PIT-37 i PIT-38 – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Będzie się można z nimi zapoznać do 30 kwietnia. Administracja skarbowa sporządzi je, bazując na otrzymanych informacjach PIT-11, PIT-8C, ubiegłorocznych zeznaniach podatkowych oraz rejestrach państwowych, w szczególności ZUS i PESEL.

Mimo tak szerokiego dostępu Krajowej Administracji Skarbowej do danych zeznanie przygotowane przez skarbówkę nie zawsze będzie ostateczne. Jeżeli podatnik będzie chciał uwzględnić określone ulgi, wyższe koszty uzyskania przychodów albo zmieniła się jego sytuacja rodzinna, będzie musiał zmienić zeznanie roczne przygotowane przez urzędników.

Najczęściej zaakceptują zeznanie bez zmian albo nawet nic nie zrobią (co będzie równoznaczne ze złożeniem PIT 30 kwietnia – tzw. automatyczna akceptacja) osoby, które nie korzystają ze wspólnego rozliczenia, ani z ulg i odliczeń.

Podobnie postąpią podatnicy, którzy PIT-37 za 2018 r. rozliczyliby tak samo jak rok wcześniej, np. jako osoba samotnie wychowująca dziecko z uwzględnieniem ulgi prorodzinnej. KAS powinien uwzględnić obie te preferencje, bazując na ubiegłorocznym PIT oraz danych o dziecku z rejestru PESEL.

Nie zawsze jednak w momencie sporządzania zeznań fiskus będzie miał pełną wiedzę o wszystkich aktywnościach podatnika czy zmianach w jego sytuacji rodzinnej. Wówczas konieczna będzie modyfikacja przez podatnika, a nawet odrzucenie zeznania i rozliczenie się samodzielnie.

Zeznanie roczne będzie można zmodyfikować w szczególności w zakresie wyboru formy opodatkowania (wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci) oraz organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. podatku (zasadniczo KAS wpisze w e-PIT cel, który wybraliśmy w poprzednim zeznaniu).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 lutego 2019 r.
dodano: 2019-02-11 10:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.