.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Członkowie rady osiedla nie są oskładkowani

Dziennik Gazeta Prawna (2019-05-16), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Spółdzielnia wypłaca członkom rady osiedla wynagrodzenie za udział w posiedzeniach. Miała jednak wątpliwości, czy w takim wypadku istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od pensji tych osób. ZUS oddział w Gdańsku uznał, że nie (decyzja z 5 kwietnia 2019 r., nr: DI/100000/43/672/2016) – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 22 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 730) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają osoby fizyczne, które w naszym kraju są członkami rad nadzorczych i pobierają z tego tytułu pensje.

Ustawodawca nie ogranicza tego obowiązku jedynie do określonej kategorii rad nadzorczych, dlatego są nim objęci członkowie tych organów, funkcjonujących także w spółdzielniach. Natomiast nie podlegają mu członkowie organów sprawujących funkcje tożsame lub zbliżone do rad nadzorczych, ale o innych nazwach. A także członkowie organów o nazwach jedynie zbliżonych i innych funkcjach. Rozciągnięcie działania przepisu na te osoby stanowiłoby nieuprawnione wyjście poza jego ramy.

W tym przypadku art. 6 ust. 1 pkt 22 ustawy systemowej nie ma zastosowania. W związku z powyższym nie istnieje też obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od pensji tych osób.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 maja 2019 r.
dodano: 2019-05-16 10:39Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.