.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Ustanowiony zarząd sukcesyjny niekiedy wygaśnie z mocy prawa

Dziennik Gazeta Prawna (2019-07-09), autor: Wojciech Ostrowski, oprac.: GR

Zadaniem zarządcy sukcesyjnego jest przejęcie roli właściciela firmy i zapewnienie jej prowadzenia do zakończenia postępowania spadkowego po zmarłym przedsiębiorcy. W jakich przypadkach zarządca może – lub musi – zakończyć działalność? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - jeżeli przedsiębiorca jeszcze za życia powierzy wybranej osobie funkcję zarządcy sukcesyjnego, to może ją także i odwołać. Oczywiście zarządca ma również prawo sam złożyć rezygnację. Ponadto może zostać odwołany przez sąd.

Warto też pamiętać, że w pewnych okolicznościach ustanowiony zarząd sukcesyjny wygasa z mocy prawa. Dochodzi do tego np. po upływie dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy, jeżeli w tym okresie żaden ze spadkobierców nie przyjmie spadku albo gdy zapisobierca windykacyjny nie przyjmie zapisu windykacyjnego, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo albo udział w nim – chyba że zarządca sukcesyjny działa na rzecz małżonka przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku. Zarząd sukcesyjny wygaśnie także z dniem uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydania europejskiego poświadczenia spadkowego, jeżeli jeden spadkobierca albo zapisobierca windykacyjny nabył przedsiębiorstwo w spadku w całości. Do wygaśnięcia zarządu dochodzi również z upływem miesiąca od dnia wykreślenia zarządcy sukcesyjnego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – chyba że w tym okresie powołano kolejnego zarządcę. Ponadto ustanowiony zarząd sukcesyjny wygasa z dniem ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, a także z dniem dokonania działu spadku obejmującego przedsiębiorstwo w spadku. Wreszcie wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego następuje z upływem dwóch lat od śmierci przedsiębiorcy. Jedynie w pewnych wyjątkowych okolicznościach sąd może przedłużyć okres zarządu sukcesyjnego na czas nie dłuższy niż pięć lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.

Generalnie warto, aby zasady współpracy z zarządcą sukcesyjnym precyzyjnie określić w zawartej z nim umowie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lipca 2019 r.
dodano: 2019-07-11 10:35Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by INFO BAZA sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.