Podnoszenie kwalifikacji może być podatkowym kosztem

Dziennik Gazeta Prawna (2019-11-26), autor: Patrycja Dudek , oprac.: GR

lis 27, 2019

Prowadzący aptekę mogą pomniejszyć przychód o wydatki na studia doktoranckie z farmacji – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Z pytaniem do KIS zwróciła się para aptekarzy. Obydwoje są z wykształcenia magistrami farmacji, a teraz każde z nich otworzyło przewód doktorski w zakresie nauk farmaceutycznych.

Aptekarze chcieli odliczyć wydatki na czesne od przychodu z prowadzonych aptek. Podkreślali, że zdobytą wiedzę i tytuł doktora będą wykorzystywać bezpośrednio w prowadzonych przez siebie aptekach. Argumentowali, że klienci zwracają dziś szczególną uwagę na wykształcenie i umiejętności poparte dyplomami. Tym samym zdobyte tytuły doktorskie pozytywnie wpłyną na pozycję firmy na rynku i poszerzą krąg klientów.

Otrzymali pozytywną interpretację (interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 21 listopada 2019 r., sygn. 0115-KDIT2-3.4011.434.2019.1.KP).

Z całkiem inną wykładnią spotykają się osoby, które ponoszą wydatki na uzyskanie kwalifikacji jeszcze przed uruchomieniem działalności gospodarczej. Problem dotyczy m.in. aplikantów adwokackich, radcowskich i przedstawicieli innych zawodów prawniczych, którzy chcieliby odliczyć w przyszłości wydatki na aplikacje oraz egzaminy. Podobnie jest z weterynarzami i lekarzami, którzy edukują się jeszcze przed otwarciem przychodni.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 listopada 2019 r.