Jak zawieszenie działalności wpłynie na prawo do ulg w składkach

Dziennik Gazeta Prawna (2020-02-27), autor: Joanna Śliwińska , oprac.: GR

lut 27, 2020

W 2018 r. prowadziłam działalność gospodarczą, zawiesiłam ją na początku 2019 r. Kiedy będę mogła znów skorzystać z jakichś ulg składkowych? Może powinnam działalność zamknąć, a nie tylko zawieszać? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – w przypadku prawa do ulg składkowych nie ma znaczenia, czy działalność jest zawieszona czy zamknięta – liczy się wyłącznie jej rzeczywiste prowadzenie. Skoro więc w opisywanym przypadku działalność nie jest wykonywana od początku 2019 r., to trzeba przyjąć, że przedsiębiorca odzyska prawo do ulg na początku 2024 r.

W grę wchodzą ulga na start oraz preferencyjne składki. Ulga na start to możliwość nieopłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze sześć miesięcy od rozpoczęcia działalności. Zgodnie z art. 18 ust. 1 prawa przedsiębiorców prawo do ulgi przysługuje przedsiębiorcy, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności.

Podobnie będzie w przypadku prawa do preferencyjnych składek, a więc opłacanych od podstawy wymiaru składek wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Może z niego skorzystać osoba, która nie prowadziła działalności przez ostatnie 60 miesięcy. Do tego okresu nie wlicza się jednak okresu ulgi na start, po zakończeniu którego można od razu zgłosić się do preferencyjnych składek.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 lutego 2020 r.