.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nie trzeba opłacać składek wykazanych w deklaracji

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-27), autor: Anna Redkiewicz, oprac.: GR

Zwolnienie ze składek ZUS na podstawie przepisów tarczy antykryzysowej 2.0, czyli ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. z 2020 r. poz. 695) przysługuje płatnikowi, który na 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń wymaganą liczbę ubezpieczonych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Co jednak w sytuacji, gdy w marcu przedsiębiorca ten zatrudni nowego pracownika? Czy obejmie go zwolnienie ze składek? Wydaje się, że o ile będą spełnione warunki, nawet gdy zmieni się liczba pracowników, zwolnienie powinno obowiązywać.
 
Jak wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, w przepisach tarczy antykryzysowej są zasady, które obowiązują przy ustalaniu prawa do zwolnienia z obowiązku opłacania składek za marzec, kwiecień i maj. Płatnicy składek, którzy rozliczają składki za innych ubezpieczonych (np. za pracowników czy zleceniobiorców), mają prawo do zwolnienia, jeżeli we wskazanym przepisami terminie prowadzili działalność (byli zgłoszeni do ZUS) i na określony dzień zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 1 do 49 ubezpieczonych. W przypadku płatników zarejestrowanych w ZUS przed 1 lutego 2020 r. ustala się liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczeń na 29 lutego 2020 r. Zwolnienie będzie obejmowało 100 proc. lub 50 proc. składek wykazanych w przekazanej do ZUS deklaracji rozliczeniowej za marzec, kwiecień i maj, która jest zaksięgowana na dzień rozpatrywania wniosku. Oznacza to, że składek za pracownika zatrudnionego w marcu płatnik nie będzie musiał zapłacić, gdyż zostaną one wykazane w deklaracji, którą ma złożyć do 15. dnia następnego miesiąca (czyli za marzec – do 15 kwietnia).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 maja 2020 r. 
dodano: 2020-05-27 09:56Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.