.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

45 mln zł na transport osób niepełnosprawnych

Dziennik Gazeta Prawna (2020-06-24), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Gminy i powiaty mogą składać wnioski o przyznanie grantu na pokrycie kosztów zapewnienia indywidualnego transportu osobom z ograniczoną mobilnością. Maksymalnie będzie mógł wynosić 1 mln zł lub 2 mln zł, jeśli będzie obejmować też wprowadzenie usprawnień architektonicznych w budynkach wielorodzinnych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Możliwość uzyskania takiego wsparcia, i to bez konieczności zapewniania wkładu własnego, przewiduje realizowany przez projekt finansowany z pieniędzy unijnych. Wnioski o udzielenie grantów mogą składać gminy, powiaty, w tym też ich związki lub porozumienia. Pieniądze mogą być wydane na organizację usługi transportu door-to-door dla potrzebujących pomocy z powodu ograniczonej mobilności. Są to osoby, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu, np. poruszające się na wózkach, o kulach, niewidome, słabowidzące – zarówno mające orzeczenie o niepełnosprawności, jak i nieposiadające tego dokumentu. 
 
Sama usługa door-to-door ma obejmować pomoc w wydostaniu się z domu lub innego miejsca oraz przejazd do miejsca docelowego. Transport będzie odbywał się samochodami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych lub zwykłymi pojazdami (gdy nie wymaga tego dysfunkcja zdrowotna). Zgodnie z zasadami konkursu sam przejazd powinien być bezpośrednio związany z aktywnością społeczno-zawodową osoby niepełnosprawnej. 
 
Do najważniejszych kosztów, które będzie można pokryć z grantu, będą należały wydatki na zakup samochodu, zakup i montaż wyposażenia, leasing pojazdu oraz jego serwis. Samorząd będzie mógł z przyznanych środków kupić również usługi transportowe u podmiotów zewnętrznych, wydać je na wynagrodzenia kierowcy, a także na aplikację, która będzie służyła do zamawiania i monitorowania przejazdów. 
 
Wnioski o udzielenie grantu można składać do 21 sierpnia br. tylko elektronicznie za pomocą specjalnego generatora, dostępnego na stronie internetowej funduszu. Przewidywany czas zapewniania usługi transportowej, która będzie finansowana z jego środków, wynosi nie mniej niż 12 miesięcy, ale nie więcej niż 24 miesiące. Samorząd będzie musiał zobowiązać się, że utrzyma ją przez minimum rok. Co istotne w ramach oceny wniosków dodatkowe punkty będą mogły otrzymać m.in. gminy wiejskie oraz takie, które zadeklarują, że z transportu będzie korzystać co najmniej 60 proc. osób ze zdiagnozowanej wcześniej grupy potrzebujących wsparcia. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 czerwca 2020 r. 
dodano: 2020-06-24 10:31Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.