Jakie możliwości kwestionowania ustaleń protokołu kontroli ma płatnik, który nie zgłosił zastrzeżeń

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-09), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

lip 9, 2020
Miałem kontrolę z ZUS w mojej firmie. Podpisałem protokół kontroli, lecz dopiero teraz (po kilku dniach) zorientowałem się, że ustalenia dotyczące opłacania składek są niezasadne. Czy mogę się jeszcze wycofać z tego podpisu? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – zgodnie z art. 91 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych protokół kontroli powinien zawierać m.in.: oznaczenie terytorialnej jednostki organizacyjnej ZUS, płatnika składek; inspektorów kontroli, określenie zakresu kontroli, czas trwania kontroli z określeniem daty wszczęcia i zakończenia oraz z wymienieniem dni przerwy, jak również opis dokonanych ustaleń z podaniem podstaw prawnych oraz pouczenie.
 
I właśnie ten ostatni element protokołu pozwala na podważenie ustaleń zawartych w tym protokole. Po pierwsze płatnik składek ma prawo w terminie 14 dni od daty otrzymania protokołu złożyć pisemne zastrzeżenia do jego ustaleń, wskazując równocześnie stosowne środki dowodowe. Po drugie inspektor kontroli ma obowiązek rozpatrzyć zgłoszone zastrzeżenia i w razie potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne. O sposobie rozpatrzenia zastrzeżeń płatnika informuje się na piśmie.
 
Z tego wynika pewne istotny wniosek. Jedyną formą kwestionowania ustaleń protokołu jest złożenie wspomnianych zastrzeżeń. W razie błędu dotyczącego treści czynności prawnej nie ma natomiast możliwości uchylenia się od skutków prawnych swojego oświadczenia woli, tak jak to jest przewidziane np. w kodeksie postępowania cywilnego (art. 84). Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
 
Trzeba jednak dodać, że nawet gdy inspektor kontroli ZUS nie uwzględni zastrzeżeń, to i tak płatnikowi pozostaje możliwość złożenia odwołania do sądu – lecz już od decyzji wydanej na podstawie ustaleń z protokołu kontroli.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lipca 2020 r.