.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Nawet 17 tys. firm może skorzystać ze zwolnienia ze składek

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-24), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Na zwolnienie z opłacania składek kolejnych przedsiębiorców pozwolą dodatkowe wyjaśnienia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna. 
 
Jednym z rozwiązań wynikających z tarczy antykryzysowej adresowanych do przedsiębiorców odczuwających negatywne skutki epidemii było zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Ulgę można było uzyskać w wysokości 100 proc. lub 50 proc. łącznej kwoty należności. O całkowite zwolnienie mogły ubiegać się osoby, które opłacały składki na własne ubezpieczenie oraz płatnicy zgłaszający do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. O 50 proc. ulgi mogli z kolei wnioskować przedsiębiorcy, których załoga liczy od 10 do 49 ubezpieczonych.
 
Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej zwolnienie z opłacania należności z tytułu składek stanowi pomoc publiczną. W konsekwencji mogła ona zostać przyznana przedsiębiorstwu, które na 31 grudnia 2019 r. nie znajdowało się w trudnej sytuacji w rozumieniu unijnych regulacji. 
 
– Trudna sytuacja to taka, w której firma m.in. zalegała z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy lub spełniała kryteria kwalifikujące do objęcia postępowaniem upadłościowym – wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS. W konsekwencji takie osoby nie mogły liczyć na zwolnienie ze składek. 
 
UOKiK wydał jednak dodatkowe wyjaśnienia, które mówią, że w przypadku przedsiębiorstw, które pod koniec zeszłego roku znajdowały się w trudnej sytuacji, należy zweryfikować, czy nadal ona trwała w dniu złożenia wniosku o zwolnienie z opłacania składek. – Jeżeli okazałoby się, że przedsiębiorca, składając wniosek, nie miał już zaległości w opłacaniu składek, wówczas zwolnienie będzie mu przysługiwać – wyjaśnia rzecznik ZUS. 
 
Oznacza to, że więcej firm będzie mogło skorzystać z tarczy antykryzysowej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-28 10:18Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.