.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Seniorzy mogą liczyć na podwyżki już od marca

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-22), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy może wzrosnąć nawet o 70 zł brutto. To efekt przyjętych przez Senat poprawek ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która reguluje kwestie dotyczące waloryzacji świadczeń. Ma ona umożliwić zachowanie ich realnej wartości w stosunku do inflacji – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Kluczową sprawą jest w tym wypadku wskaźnik waloryzacji, czyli średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w poprzednim roku, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Niedawno okazało się, że wyniesie on 104,24 proc., czyli więcej, niż zakładał rząd. Z jego prognoz wynikało bowiem, że emerytury nominalnie wzrosną o 3,84 proc. Dlatego też rząd zaproponował wcześniej minimalną kwotę podwyżki na poziomie 50 zł. Zabezpieczył się jednak na wypadek, gdyby jego obliczenia okazały się zaniżone. W konsekwencji tegoroczna waloryzacja najniższych świadczeń miała dokonać się z zastosowaniem rzeczywistego wskaźnika (tj. 104,24 proc.). Oznacza to, że najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosłaby 1250,88 zł (obecnie 1200 zł). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniosłaby natomiast 938,16 zł (obecnie 900 zł). Osoby mające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych mogłyby ubiegać się o wyrównanie do emerytury, renty inwalidzkiej lub renty z tytułu niezdolności do pracy do wysokości 2501,76 zł (obecnie do 2,4 tys. zł).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 lutego 2021 r. 
dodano: 2021-02-22 10:36Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.