.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Wyższe opłaty dla pacjentów za pobyt w sanatorium

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-25), autor: Agata Szczepańska, oprac.: GR

Od 14,70 zł do 58,80 zł – o tyle wzrośnie koszt 21-dniowego turnusu na leczeniu uzdrowiskowym. Nowe rozporządzenie w tej sprawie ma bowiem wprowadzić waloryzację wysokości opłat za wyżywienie i zakwaterowanie ponoszonych przez kuracjuszy – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Projekt skierowany właśnie do konsultacji wprowadza zmiany w załączniku nr 2 do rozporządzenia z 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 168).
 
Jak tłumaczą autorzy projektowanej noweli, konieczność podwyższenia ponoszonych przez pacjentów częściowych kosztów wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym wynika ze wzrostu cen produktów spożywczych, energii elektrycznej, wody, środków czystości etc. Zgodnie z art. 7 ust. 2 nowelizowanego rozporządzenia odpłatność ta podlega waloryzacji o sumaryczną wartość zmian średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług, jeżeli w kolejnym roku lub kolejnych latach, licząc od ostatniej waloryzacji, zmiana lub suma zmian tego wskaźnika przekroczy poziom 5 proc. Zgodnie z komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 15 stycznia 2021 r. w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2020 r. wyniósł on 3,4 proc. i w związku z tym sumaryczna wartość zmian, licząc od ostatniej waloryzacji, która miała miejsce w 2014 r., przekroczyła 5 proc.
 
Nowe stawki określone w załączniku do rozporządzenia to przykładowo: 31 zł za dzień pobytu w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym w I sezonie rozliczeniowym (czyli od 1 października do 30 kwietnia) i 38,9 zł w II sezonie (czyli od 1 maja do 30 września), 11,9 zł lub 14,1 zł za pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. Obecnie obowiązujące opłaty to 28,8 zł i 36,1 w przypadku jedynek i 11 zł oraz 13,1 zł w przypadku zakwaterowania w pokoju wieloosobowym.
 
Rozporządzenie w zmienionym brzmieniu ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 lutego 2021 r. 
dodano: 2021-02-26 10:31Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.