Można skorygować błędnie zafiskalizowaną sprzedaż

Dziennik Gazeta Prawna (2021-03-23), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

mar 23, 2021
Podatnik nie musi zapłacić VAT należnego wynikającego z paragonów fiskalnych wystawionych z powodu omyłkowego zafiskalizowania stawki podatku – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka zwolniona podmiotowo z VAT ze względu na wysokość obrotu (nieprzekraczającą rocznie 200 tys. zł) poinformowała serwisanta kas o swoim zwolnieniu, ale mimo to serwisant ustawił w kasie jako właściwą stawkę 23 proc. VAT. Gdy spółka postanowiła skorzystać z ulgi na zakup kasy (700 zł), została poinformowana, że najpierw musi uregulować podatek od zaewidencjonowanej sprzedaży.
 
Zaskoczony tym jej przedstawiciel zadzwonił na infolinię KIS. Tam dowiedział się, że spółka nie ma obowiązku zapłaty kwoty podatku wykazanej na paragonie, jeżeli sprzedaż podlegała zwolnieniu z VAT. W tym wypadku bowiem wartość sprzedaży z wykazanym podatkiem należy przyjąć jako sprzedaż zwolnioną. Spółka musi natomiast założyć dodatkową ewidencję korekt sprzedaży (zarejestrowanej w kasie), z której będzie wynikać kwota korekty sprzedaży i podatku należnego oraz przyczyna korekty.
 
Potwierdził to również dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji indywidualnej z 16 marca 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.721.2020.2.MPE. Wyjaśnił, że kasa rejestrująca, a w szczególności jej pamięć fiskalna, zostały skonstruowane w sposób, który uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję zarówno podatnika, jak i podmiotów wykonujących serwis techniczny kas rejestrujących. To oznacza, że dane raz wprowadzone do kasy fiskalnej (transakcja zakończona wydrukowaniem paragonu) nie podlegają już modyfikacji. Korekta danej transakcji (treści paragonu fiskalnego) jest możliwa jedynie przed wydrukowaniem paragonu, czyli zapisaniem danych w pamięci fiskalnej ‒ podkreślił organ.
 
Zarazem jednak dyrektor KIS dodał, że zakaz ingerencji w pamięć fiskalną nie oznacza zakazu korekty samej transakcji sprzedaży. Wyjaśnił, że w tej sytuacji nie mają zastosowania par. 3 ust. 4 i 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2019 r. poz. 816 ze zm.). Przepisy te mówią, w jaki sposób należy dokonać korekty ewidencji w razie oczywistej pomyłki. Dyrektor KIS przyznał, że co prawda przepisy nie przewidują możliwości skorygowania w kasie fiskalnej błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży i podatku należnego, jeżeli błędy te nie są efektem oczywistej pomyłki, ale – jak stwierdził – brak takiej regulacji nie może pozbawiać podatnika prawa do korekty, gdy można wykazać, że obrót z danej transakcji był inny niż kwota na paragonie albo gdy paragon nie odzwierciedla stanu faktycznego.
 
Skoro kasa nie pozwala na skorygowanie danych zapisanych w pamięci fiskalnej, to korekta błędnych zapisów powinna być dokonywana za pomocą innych urządzeń księgowych – stwierdził dyrektor KIS. Wyjaśnił, że spółka powinna założyć tzw. ewidencję korekt, z której będzie dokładnie wynikać kwota korekty sprzedaży i podatku należnego.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 marca 2021 r.