Jak czytamy w Rzeczpospolitej, zmiana w ustawie o kontroli skarbowej, którą wprowadziła – obowiązująca od 30 lipca 2010 r. – najnowsza jej nowelizacja jest bardzo istotna, bo do tej pory osoby fizyczne i firmy, do których zawitał inspektor kontroli skarbowej, musiały składać korektę wcześniejszych deklaracji podatkowych zaraz po doręczeniu im protokołu kontroli, a dokładnie w ciągu 14 dni od jego doręczenia.
Ci więc, którzy nie zgadzali się z ustaleniami dokonanymi przez inspektora a zapisanymi w protokole, mogli formalnie złożyć zastrzeżenia i wyjaśnienia do protokołu, ale korektę deklaracji musieli zrobić wcześniej, zanim urząd odpowiedział na ich uwagi. W praktyce więc musieli skorygować deklarację w sposób zgodny z protokołem, choć z nim się nie zgadzali. Dopiero potem, gdy urząd kontroli skarbowej w odpowiedzi na złożone przez nich zastrzeżenia przyznał im rację, kontrolowani zmuszeni byli ponownie korygować swoje rozliczenia z fiskusem.
Wydaje się, że ci, których skontroluje urząd kontroli skarbowej będą mogli skorygować deklaracje dopiero po rozpatrzeniu przez urząd złożonych przez nich zastrzeżeń do protokołu.
Analiza nowych regulacji rodzi jednak poważne wątpliwości. Wszystko przez art. 14c ustawy o kontroli skarbowej. W myśl jego nowego brzmienia kontrolowany może w ciągu siedmiu dni skorygować, w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym, uprzednio złożoną deklarację podatkową. Na taką możliwość organ kontroli skarbowej będzie miał obowiązek wskazać, wyznaczając termin określony w art. 24 ust. 4. Przepis ten w zmienionej postaci nakazuje organowi kontroli skarbowej wyznaczenie kontrolowanemu – przed wydaniem decyzji lub wyniku kontroli, który kończy postępowanie kontrolne – siedmiodniowego terminu na wypowiedzenie się w sprawie zebranego materiału dowodowego.
Źródłem kłopotów może stać się również nowy art. 14c ust. 3, który zobowiązuje wprawdzie organ kontroli skarbowej do poinformowania kontrolowanego o przysługującym mu prawie do skorygowania deklaracji podatkowej, tyle że nie wiadomo, w jakim dokumencie na tę możliwość korekty ma wskazać: czy w protokole, czy może w odpowiedzi na zastrzeżenia i wyjaśnienia podatnika zgłoszone do protokołu.
Więcej w Rzeczpospolitej z 26 sierpnia 2010 r.