Od nowego roku przybędzie usług, które nie będą mogły być przenoszone przez przedsiębiorców na faktycznych odbiorców ze zwolnieniem z VAT. To dlatego, że zwolnienie obejmujące te usługi zmienia charakter z przedmiotowego na przedmiotowo-podmiotowy – czytamy w Rzeczpospolitej.
Jak informuje dziennik, zdecydowana większość zwolnień z VAT obowiązujących do końca 2010 r. na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT ma charakter przedmiotowy. Dla ich zastosowania nie jest istotny status usługodawcy. Analiza zmian, które mają wejść w życie 1 stycznia 2011 r., wskazuje, że więcej zwolnień z VAT nabierze przedmiotowo-podmiotowego charakteru, jaki na gruncie dotąd obowiązującego stanu prawnego miały usługi poczty państwowej.
Przykładem może być świadczenie usług w zakresie edukacji świadczonych przez jednostki, które uzyskały stosowną akredytację kuratorium oświaty, oraz usług w zakresie opieki zdrowotnej świadczonych przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.
Do końca 2010 r. zwolnione z VAT jest świadczenie usług w zakresie edukacji (ex 80 PKWiU). Firmy refakturując usługi edukacyjne (szkoleniowe) mogły je stosować bez ograniczeń. Od 2011 r. zwolnieniu mają podlegać m.in. usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją (nowy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit a) ustawy o VAT).
Zwolnienie to nabierze więc charakteru przedmiotowo-podmiotowego. Będzie mogło mieć zastosowanie wyłącznie do wskazanych usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, ale świadczonych jedynie przez podmiot, który uzyskał na ich świadczenie akredytację kuratorium oświaty.
Zatem jeżeli refakturującym będzie firma, która stosownej akredytacji na daną usługę edukacyjną (szkoleniową) nie posiada, nie będzie mogła zastosować tego zwolnienia. Przyjmuje się bowiem, że refakturujący świadczy tę usługę, a więc aby zastosować zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT, powinien posiadać stosowną akredytację.
Więcej w Rzeczpospolitej z 1 grudnia 2010 r.