Nowelizacja ustawy o CIT znacząco ogranicza możliwość stosowania przez polskie spółki rozwiązań pozwalających na obniżenie wysokości opodatkowania. Zmiana ta dostosowuje przepisy ustawy do wymogu równego traktowania podmiotów krajowych i zagranicznych, stawianego przez Unię Europejską – czytamy w Rzeczpospolitej.
Na szczególną uwagę zasługuje niespodziewane wyłączenie ze źródła przychodów „dochody z udziału w zyskach osób prawnych” zbycia udziałów w celu ich umorzenia, czyli czynności zmierzającej do tzw. dobrowolnego umorzenia udziałów. Oznacza to zrównanie zbycia w celu umorzenia ze sprzedażą.
Duży obszar zmian dotyczy spółek osobowych. Zachowano ich transparentność podatkową. Doprecyzowano budzące dotychczas wiele wątpliwości kwestie związane m.in. z opodatkowaniem wspólników w związku likwidacją spółki lub wystąpieniem wspólnika.
Istotne zmiany dotyczą również kwestii podatkowych związanych z wkładami niepieniężnymi w postaci przedsiębiorstw lub zorganizowanych ich części do spółek kapitałowych. Pierwsza z nich to wyłączenie możliwości ujawnienia, wyceny według wartości rynkowej i amortyzowania dla celów podatkowych składników majątkowych, które dotychczas nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Druga to doprecyzowanie sposobu ustalania kosztu przy sprzedaży udziałów spółki, które objęte zostały w zamian za wkład w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części.
Zmienione przepisy wprowadzone przez ustawę z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wchodzą w większości w życie 1 stycznia 2011 r. i będą obowiązywały od tego dnia wszystkich podatników CIT, których rok podatkowy zakończy się 31 grudnia 2010 r.
Więcej w Rzeczpospolitej z 29 grudnia 2010 r.