W deklaracji za styczeń lub za pierwszy kwartał przedsiębiorcy muszą ustalić wysokość proporcji za ubiegły rok na podstawie rzeczywistych danych. Potem odpowiednio obniżają lub podwyższają VAT naliczony Zasady korekty zależą od tego, czy podatek naliczony wynika z faktury za nabycie środków trwałych czy też za inne zakupy – czytamy w Rzeczpospolitej.
Jak wyjaśnia ekspert współpracujący z dziennikiem, weryfikacja wysokości VAT naliczonego następuje w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy. W zależności od wybranego sposobu składania deklaracji VAT – za pierwszy miesiąc lub pierwszy kwartał kolejnego roku.
Zasady obliczenia proporcji do korekty rocznej są takie same, jak wskaźnika stosowanego przy odliczeniu wstępnym. Jedyną różnicą jest uwzględnienie danych z danego roku, a nie z poprzedniego.
Odliczonego VAT nie koryguje się, jeżeli różnica między współczynnikiem odliczenia stosowanym w trakcie roku a współczynnikiem ostatecznie ustalonym za dany rok nie przekracza 2 pkt proc.
Obliczony wskaźnik będzie stosowany przez kolejny rok podatkowy do wstępnego obliczenia wysokości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, który związany jest zarówno z działalnością opodatkowaną, jak i zwolnioną (gdy nie ma możliwości bezpośredniej alokacji VAT naliczonego wyłącznie do czynności opodatkowanych albo zwolnionych).
Inaczej koryguje się VAT związany z zakupem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów – jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy i ich wartość przekracza 15 tys. zł.
Wtedy weryfikacji dokonuje się w ciągu kolejnych pięciu lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów w ciągu dziesięciu lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. W każdym z nich koryguje się odpowiednio 1/5 i 1/10 kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.
Jeśli wartość wskazanych składników majątku nie przekracza 15 tys. zł, to przedsiębiorca dokonuje tylko korekty rocznej – na zasadach przewidzianych dla zakupów bieżących.
Więcej w Rzeczpospolitej z 14 lutego 2011 r.