W dniu 1 stycznia 2011 r. weszły w życie zmiany w kodeksie pracy zwiększające uprawnienia ojców adopcyjnych do korzystania z urlopu ojcowskiego na przysposobione dziecko. Zmiany wydłużają wiek dziecka, w którym ojciec adopcyjny będzie mógł korzystać z takiego urlopu – informuje Rzeczpospolita.
Jak wyjaśnia dziennik, w nowelizacji przyjęto dwa okresy, w których dopuszczalne jest skorzystanie z tych uprawnień, i są one zbieżne z wiekiem dziecka uprawniającym do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będącego odpowiednikiem urlopu macierzyńskiego dla biologicznych rodziców.
Po pierwsze, tygodniowy urlop ojcowski przysługuje w ciągu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o adopcji dziecka, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie siódmego roku życia A po drugie, u dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do dziesiątego roku jego życia. Tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym, zatem do tego okresu wlicza się dni rozkładowo wolne od pracy np. soboty, niedziele i święta.
Za okres urlopu ojcowskiego należy się zasiłek macierzyński. Zasady jego naliczania i rozliczania z ZUS są takie same jak u matki przebywającej na urlopie macierzyńskim.
Więcej w Rzeczpospolitej z 22 lutego 2011 r.