Obowiązek rozwiązania przez emerytów umowy o pracę może naruszać konstytucyjne zasady równości, zachowania praw nabytych oraz zaufania do państwa.
Jak donosi Rzeczpospolita rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej z prośbą o wskazanie przyczyn wprowadzenia obowiązku rozwiązania umowy o pracę przez emerytów.
Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS spowodowała napływ listów do rzecznika. Według piszących każda osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, zanim przejdzie na świadczenie z ZUS, musi zrezygnować z zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy.
Teoretycznie można się potem ponownie u niego zatrudnić, jednak niektórzy pracodawcy nie chcą przyjąć ponownie emeryta.
Skarżący podnoszą, że wprowadzona zmiana narusza konstytucyjne zasady równości. Dotyczy wyłącznie emerytów pobierających świadczenia z systemu powszechnego.
Nowela może być też sprzeczna z zasadą zachowania praw nabytych oraz zaufania jednostki do państwa i stanowionego przez nie prawa. Emeryci, przekonani o stabilności systemu, podjęli zobowiązania finansowe, których realizacja będzie utrudniona bez dodatkowych przychodów.
Więcej w Rzeczpospolitej z 7 kwietnia 2011 r.