Urlopu wychowawczego udziela się najwyżej do końca trwania umowy

Dziennik Gazeta Prawna (2011-05-12), autor: Anna Borysewicz , oprac.: GR

maj 13, 2011

Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego przysługującego pracownikowi wynosi 3 lata, przy czym, może być on wykorzystany w częściach, nie więcej jednak niż w czterech – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Jak wyjaśnia dziennik, warunkiem udzielenia urlopu wychowawczego, jak również podziału na części jest wniosek pracownika, którym pracodawca jest związany, a ponadto pozostawanie w stosunku pracy przez co najmniej sześć miesięcy. Do zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia niezależnie od przerw występujących pomiędzy nimi. Podwładnemu wykonującemu pracę na podstawie umowy na okres próbny, czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, a także osobie, która zgłosiła stosowny wniosek już po złożeniu wypowiedzenia – urlopu wychowawczego udziela się do końca trwania umowy.

Pracownik sprawujący opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym w wieku do 18 lat, wymagającym jego osobistej opieki, może domagać się dodatkowego urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, a zatem ma on prawo do urlopu wychowawczego w łącznym wymiarze do 6 lat, bez względu na to, czy wykorzystał on ten urlop, zanim dziecko osiągnęło 4 lata, czy też nie. Musi jednak wówczas przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka.

Rodzice lub opiekunowie mogą jednocześnie przebywać na wspomnianym urlopie przez okres nie przekraczający 3 miesięcy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 maja 2011 r.