Rozliczam małą spółkę z o.o. Ostatnio odszedł z niej jeden z dwóch wspólników. Problem w tym, że ten, który pozostał, jest cudzoziemcem (kraj spoza UE). Bywa w Polsce nieregularnie, na stałe mieszka też poza Polską. Czy powinnam zgłosić go do ubezpieczeń? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – przede wszystkim trzeba podkreślić, że wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca działalność. Przy czym z formalnego punktu widzenia to na nim ciąży obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń. I nie ma znaczenia, że wspólnik jednoosobowej spółki przebywa w Polsce wyłącznie incydentalnie.

O tym, że obywatel innego państwa, który jest wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. zarejestrowanej w Polsce, podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym niezależnie od długotrwałości lub stałości pobytu na terytorium Polski, potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 16 lipca 2020 r., sygn. akt I UK 20/19. Wydając rozstrzygnięcie, dodatkowo wyjaśnił, że wspomniany art. 5 ust. 2 nie zmienia podstawowej reguły, która stanowi, że obowiązek ubezpieczenia społecznego – również wobec obywateli państw obcych – powstaje m.in. z chwilą rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności (art. 13 pkt 4 ustawy). Dlatego charakter pobytu (stały albo niestały) nie zależy od tego, jaki zamiar co do okresu przebywania w Polsce przejawia cudzoziemiec. Odnosi się on bowiem do stałości prowadzenia tej działalności.

Można więc stwierdzić, że także w opisywanej sytuacji cudzoziemiec po wystąpieniu ze spółki drugiego wspólnika podlega polskim ubezpieczeniom.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 września 2021 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR