Jeżeli do momentu śmierci uprawnionego dodatkowe roczne świadczenie pieniężne nie zostało mu przekazane, nie otrzyma go też jego rodzina. Taką interpretacją będzie kierował się ZUS przy wypłacie czternastej emerytury – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Pierwsze przelewy dotarły już na konta uprawnionych wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. W sumie przysługuje ono ponad 9 mln osób. Jeżeli jednak ktoś zmarł przed jego otrzymaniem, to rodzina nie dostanie czternastki w postaci świadczenia niezrealizowanego, czyli takiego, do którego ta osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone.

Inne reguły obowiązują przy świadczeniach podstawowych, takich jak emerytura czy renta. – Gdy członek naszej rodziny zmarł w listopadzie, a ZUS nie przekazał przysługującego mu za ten miesiąc świadczenia, ponieważ otrzymał informację o jego zgonie, to np. niezrealizowaną emeryturę za listopad możemy wypłacić uprawnionym członkom jego rodziny. Muszą złożyć tylko wniosek w tej sprawie – wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Dlaczego dodatkowe roczne świadczenie nie podlega tej zasadzie? Ponieważ trzynasta czy czternasta emerytura to świadczenia dodatkowe, które nie należą się najbliższej rodzinie zmarłego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 listopada 2021 r., autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR